رنگ‌ها, روانشناسی رنگ

ارگونومی و مطالعه ویژگی‌های رنگ‌ها

تأثیر رنگ‌ها بر زندگی

باتوجه به اثرات بسیار رنگ در سیستم‌های مختلف و نقش اون در طراحی و توسعه سیستم‌های انسانی، مطالعه ویژگی‌های رنگ در ارگونومی رنگ‌ها، اثرات اون بر انسان و فرآیند دریافت و تحلیل رنگ‌ها برای مهندسان صنایع و طراحان سیستم‌های صنعتی-خدماتی لازمه. بعضی از روانشناسا عقیده دارن رنگی که برگزیده و دلخواه کسیه می‌تونه گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی اون شخص باشه. تأثیر رنگ بر زندگی بیش از حد تصور انسانه، چون ما توی زندگی روزمره اثر اون رو بر روحیات، کار، خستگی، حوادث، هنر و ادراک انسان مشاهده می‌کنیم.

قرمز: خوش‌قلب اما خودپرست. این رنگ مظهر شدت و زیاده‌رویه. قرمز رنگ عشق، تنفر، فداکاری، خشونت، خون و آتشه. کسی که به این رنگ علاقه داره هرگز نمی‌تونه در زندگی بی‌تفاوت باشه. اینگونه اشخاص تند و سرکش و در عین حال فعال و شجاع و کمی عجول هسـتن. قضاوت‌های عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی‌هاشون میشه، با اینکه در عشق کاملاً فداکارند اما اگه روزی حوادث بر وفق مراد نباشه بدون تفکر و جویاشدن علت می‌جنگن. دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل، در نفس اونهاست و دو صفت ممتازشون خوش قلبی و حس بزرگ طلبیه.

صورتی: مورد علاقه دیگران. رنگ صورتی درواقع همان قرمزه که کمرنگ شده باشه. اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز رو کمی ملایمتر دارا هستید، باگذشتید و در عشق، تندی نشون نمی‌دید. دیگران رو خوب درک می‌کنید و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می‌کنید و به دلیل نشاط و شادابیتون موردعلاقه اطرافیان خود هستید. اونهایی که به این رنگ علاقه دارند اغلب شکست‌ها، خشونت‌ها و دشواری‌های زندگی رو تحمل کردن و با مشکلات فراوان مواجه شدند.

آبی: نظم، پشتکار، تنهایی. رنگ آبی از رنگهاییه که طرفدارای زیادی داره. اگر به این رنگ علاقه دارید، کاملاً می‌تونید هوس و احساسات و هیجانات خود رو کنترل کنید. ظاهر آرام شما دیگران رو وادار می‌کنه که به شما احترام بذارن و دوست دارید پیوسته مورد احترام و ستایش دیگران قرار بگیرید. در خرید و پوشش لباس قناعت می‌کنید و به علت شرم و حیا و گاه غروری کـه دارید میل دارید اغلب تنها باشید. حماقت و عدم فهم دیگران شما رو کسل می‌کنه و کسانی کـه از نظـر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما رو ناراحت می‌کنند. کارهای خود رو از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجـام می‌دید. یکی از صـفات مشخص شما پشتکار شماست.

ارغوانی: رنگ عارف‌ها و روانگران. رنگ اسرارآمیز و باشکوهیه. دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی‌ها و ظرافت‌ها می‌شوند و مغرور و اجتماعی هستند. معاشرت بـا این دسته لذتبخش است که امور معنوی بیشتر می‌پردازند. ارغوانی رنگ موردپسند عرفا نیز هست.

قهوه‌ای: قابل اعتماد. اگر رنگ قهوه‌ای رو دوست دارید کاملاً میشه روی شما حساب باز کرد. باثبات و مقدس، شاعرپیشه وکمی فیلسوف مآب هستید. به ندرت تغییر عقیده می‌دهید و با اینکه کمتر تصمیم می‌گیرید اما هربار که تصمیمی بگیرید اون رو به مورد عمل می‌ذارید. شما کاملاً در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستید.

خاکستری: احساس بی‌نیازی این رنگ مظهر چشم‌پوشی از خوشی‌های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب در زندگی احساس رضایت می‌کنند، خاکستری رنگ عقلاست و جوانانی که به این رنگ اظهار علاقه می‌کنن درواقع خودشون رو هم شأن و هـم طراز اشخاص کهنسال می‌دونن و در زندگی احساس بی‌نیازی می‌کنن. در عشق بر افراد مسن‌تر از خود تمایل دارند و اغلب کسانی کـه از نظر فکر و ایده بـه آنها برتری دارند خیلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

پرتقالی: صداقت آری، هوسبازی هرگز. رنگیه ترکیبی و اونهایی که این رنگ رو رنگ دلخواه خود می‌دونن متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می‌کنن. نفوذ در اینگونه افراد مشکله. کسی که اونها رو دوست داشته باشه میتونه با اونها به آسونی ازدواج کنه. هوسباز نیستند و اگر با کسی دوستی کنند، صداقت و فداکاری دارند. اگـر افراد این دسته با کسی که خصوصیات اخلاقی خودشون رو داشته باشد ازدواج کنند، سعادتمند می‌شن.

سبز: کنجکاوی. رنگ سبز طبیعت و تازگیه. اگر به این رنگ علاقه دارید زندگی با شما آسونه. نقطه اشتراک فراوانی با افراد علاقه‌مند به رنگ پرتقالی دارید روابط شما با دیگران بر پایه اصول و قرارداد است.

فیروزه‌ای: اسرارآمیز و پندناپذیر. دوستداران این رنگ اسرارآمیزند و احساساتی و کارهای شخصی خود رو به خوبی اداره می‌کنن. پشتکار دارن و باثباتن و به نصایح دیگران در مورد کارهای خود کمتر توجه دارن. فیروزه‌ای معمولاً رنگ مورد علاقه خانمهاست.

سیاه: خوش ذوقی و ظرافت. طبع این رنگ برخلاف عقیده همگان رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش‌ذوقی و ظرافت طبعه. اگر از دوستداران این رنگ هستید مسلماً به شخصیت اطرافیان خود احترام می‌ذارید و برای آنکه دیگران رو با ارزش و برجسته نشان دهید، از هیچگونه کمکی به آنها دریغ نمی‌کنید. همچنین عقاید و نظریات دیگران رو به آسانی می‌پذیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *