دکوراسیون

راهنمای انتخاب و اصول صحیح نصب تابلو روی دیوار

اصول نصب تابلوی نقاشی روی دیوار

اصول نصب تابلو روی دیوار

نصب تابلو روی دیوار دارای اصولی است که شما باید آن را رعایت کنید در غیر این صورت ممکن است تابلوهای نقاشی خریداری شده از فروشگاه اینترنتی آراکو آرت که نصب شده روی دیوار باعث نامطلوب به نظر رسیدن دکوراسیون داخلی منزل شوند همچنین یکی از بهترین روش ها برای تزیین دیوار قسمت های مختلف منزل استفاده از تابلوهای زیبا و شیک طراحی شده توسط طراح حرفه ای آسو بهرامی است.

فقط صاف بودن تابلو روی دیوار مهم نیست. باید بدانید تابلو در چه ارتفاعی از سطح مبلمان و وسایل نصب می‌شود یا اینکه برای چه دیوارهایی باید به فکر تابلو باشید. البته چیدمان تابلو روی دیوار بزرگ یا کوچک به شیوه درست، بحثی مفصل است.

تابلو یکی از اجزای اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه و اتاق‌هاست. به همین دلیل لازم است با اصول نصب تابلو در منزل آشنا باشید تا بتوانید در کنار انتخاب بهترین تابلوها برای طراحی دکوراسیون داخلی، بهترین موقعیت و آرایش را هم برای تابلوهای خانه پیدا کنید. در ادامه آکادمی هنری آراکو‌آرت، یک راهنمای کلی برای نصب تابلو در خانه را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

۱ – تراز بودن

یکی از مهم ترین ابزار نصب تابلو و آثار هنری روی دیوار، تراز است. برای تراز کردن می توانید هم از ابزار آن و هم از متر نواری استفاده کنید.

۲ – میخ و چکش

قلاب، میخ یا گیره فلزی؟ کدام یک برای نصب تابلو روی دیوار مناسب تر هستند؟ قلاب و میخ باید به اندازه کافی قوی و محکم باشند تا بتوانند وزن تابلو را به راحتی تحمل کنند. اگر قرار است از تابلوی بزرگ و سنگین وزن استفاده کنید باید از قلاب های فلزی و تسمه نیز کمک بگیرید. البته انواع چوبی این قلاب ها نیز موجود است. به هر حال، باید با توجه به اندازه و وزن اثر هنری، آن را به بهترین روش ممکن روی دیوار محکم کنید.

۳ – تابلوی بالای شومینه

اگر قرار است تابلویی برای بالای شومینه انتخاب کنید باید حواستان باشد که عرض آن بیشتر از عرض شومینه نباشد. در ضمن باید حتما آن را در وسط اندازه عرض شومینه نصب کنید تا بتواند خودش را نشان دهد.

۴ – ارتفاع مناسب

با اینکه انواع مبل و کاناپه ها با هم فرق دارند، اما باید بدانید اگر قرار است تابلویی در بالای آن روی دیوار نصب کنید، باید حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از بالای مبل بالاتر نصب شد. همچون مواردی که در مورد شومینه گفتیم، تابلوی بالای مبل نیز باید دقیقا در وسط مبل (بدون توجه به در و پنجره و موارد دیگر) نصب شود.

۵ – دیوار در دیوار

نصب تعداد زیادی تابلو روی یک دیوار به سلیقه و مقدمات نیاز دارد. برای این منظور باید ابتدا همه عکس ها و تابلوهایی که قرار است روی یک دیوار نصب کنید را روی زمین در کنار هم بچیند، سپس چیدمان آنها را با توجه به اندازه و فرم آنها در ذهن خود یا روی یک کاغذ تعیین کنید. سپس به همان ترتیب آنها را روی دیوار نصب کنید. تراز بودن تابلوها و بالانس قرارگیری آنها در کنار هم بسیار مهم است.

۶ – تابلو در دستشویی

با اینکه چندان مناسب نیست یک اثر هنری را در دستشویی نصب کنید زیرا ممکن است خراب شود، اما گزینه هایی وجود دارند که به شما اجازه می دهند این کار را انجام دهید. برای ضدآب کردن آثار نقاشی و هنری، می توانید از قاب های شیشه دار استفاده کنید. هرچه این قاب ها را عجیب تر انتخاب کنید، جذابیت بیشتری خواهند داشت.

۷ – بهره گرفتن از تصاویر چاپی

اتاق هایی که رنگ روشن دارند بهترین مکان برای بهره گرفتن از تاثیر تابلوهای نقاشی یا آثار چاپی است. برای این منظور تصاویری را انتخاب کنید که رنگ و طرح بولد دارند. اما قاب آنها را ساده و فلزی انتخاب کنید. این باعث می شود تا تصویر داخلی قاب بیشتر خودنمایی کند. برای اینکه در اثر آفتاب رنگ این تصاویر چاپی نرود، توصیه می کنیم از روکش ضد UV استفاده کنید. یا قاب را شیشه ای انتخاب کنید.

۸ – پر کردن سوراخ میخ

اگر به هر دلیلی جایی که برای نصب تابلو روی دیوار سوراخ کرده اید، درست نبود و باید آن را جابه جا می کردید، با بتونه و کاردک حتما داخل سوراخ را پر کنید و اجازه ندهید همین طور خالی و بدشکل باقی بماند.

 

نکات مهم قبل از سوراخ کردن دیوار

ابتدا محل نصب را دقیق محاسبه کنید، سپس دیوار را سوراخ کنید. این کار باعث می­شود آسیب کمتری به دیوار وارد شود.

 

برای تصور بهتر از محل نصب تابلو قبل از سوراخ کردن دیوار می­‌توانید با یک تکه کاغذ آن را برای خود تصویرسازی کنید و با استفاده از خط­کش مکان دقیق سوراخ میخ را مشخص کنید.برای انتخاب میخ یا متصل کننده­‌ی مناسب حتما وزن تابلو و قاب را بدانید و با توجه به آن متصل کننده را انتخاب کنید.

نصب تابلو بدون سوراخ کردن دیوار

گاهی برای اینکه نصب تابلو به دیوار آسیب وارد نکند بهتر است نصب تابلو بدون میخ انجام شود. برای این منظور می­‌توان از چسب دو طرفه استفاده کرد. برای انتخاب چسب دوطرفه­‌ی مناسب باید وزن تابلو را در نظر بگیریم. البته چسب دوطرفه برای دیوارهایی که دارای کاغذ دیواری است مناسب­‌تر است زیرا بعد از گذشت زمان کندن چسب دوطرفه باعث کنده شدن گچ دیوار می­‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *